Czym grozi zalanie instalacji elektrycznej?
Zalanie często powoduje spore straty materialne. Jednak nie wszystkie wychodzą od razu i dają o sobie znać. O ile bez problemu dostrzeżemy zawilgoconą ścianę czy meble, tak zalane kable mogą spowodować szkody dopiero po pewnym czasie. Czym grozi zalanie instalacji elektrycznej i jak się przed tym chronić?
Pamiętaj, aby sprawdzić instalację elektryczną
Zalanie mieszkania z pewnością można zaliczyć do stresujących zdarzeń, dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie wtedy myśleć w pełni racjonalnie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że niektórych zniszczeń nie widać gołym okiem i nie wychodzą one od razu. Tak naprawdę niewiele osób pamięta wtedy o tym, że ściana, która została zalana może kryć w sobie także kable elektryczne. Jeśli woda zdołała tam dotrzeć, to mogła doprowadzić do zwarcia. W konsekwencji może to grozić uszkodzeniem sprzętu znajdującego się na końcu instalacji lub nawet porażeniem mieszkańców. Co więcej, taka usterka wcale nie musi wyjść od razu. Może powstać z czasem, jeśli nie zadbamy o odpowiednie osuszenie ścian po zalaniu. Trzeba także pamiętać, że ewentualna naprawa szkód będzie wiązała się ze sporymi wydatkami. W końcu dotarcie do takiej instalacji wiąże się z koniecznością zrobienia dziury w ścianie, a ściany łazienkowe najczęściej pokryte są kafelkami… Co tu dużo mówić, wizja takiej naprawy jest jedna: generalny remont, który będzie srogo kosztował.
Jak uratować instalację elektryczną po zalaniu?
Pomalowanie ścian czy ponowne ich wytapetowanie to ruch, który w większości przypadków wizualnie załatwi sprawę. Dzięki temu pozbędziemy się widocznych skutków zalania i przywrócimy pomieszczenie do pierwotnego stanu. Należy jednak pamiętać o tym, że ściany chłoną wilgoć i w przypadku większych zalań należy je najpierw odpowiednio osuszyć. Nie zawsze możliwe jest to w naturalny sposób. Szczególnie, jeśli na zewnątrz panują niekorzystne warunki pogodowe, a w samym pomieszczeniu nie ma możliwości otwarcia okna. Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w miejscu, w którym doszło do zalania. Jednak najczęściej konieczne jest także zastosowanie wentylatorów lub dodatkowego ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że nie chodzi tutaj o wysoką temperaturę, a o pozbycie się wilgoci. Osuszanie pomieszczenia to proces i nawet najlepsze dmuchawy czy nagrzewnice nie sprawią, że zajmie on dzień czy dwa. Oczywiście zastosowanie profesjonalnego sprzętu będzie w tym wypadku z pewnością pomocne, jednak trzeba pod uwagę wziąć także ograniczenia techniczne budynku.
Pamiętaj o stosowaniu odpowiednich komponentów instalacji
Podczas remontu często bagatelizujemy kwestię dobrania odpowiednich elementów instalacji elektrycznej, które posiadają zabezpieczenia i są dostosowane do kontaktu z wilgocią. Nie zawsze stosujemy dedykowane gniazdka, lampy czy żarówki, które dopuszczone są do kontaktu z wodą. Najczęściej zakładamy, że przecież nic się nie stanie. Warto jednak stosować odpowiednie komponenty, które przeznaczone są do pomieszczeń, w których znajduje się instalacja wodna, gdyż te elementy mają także wpływ na nasze bezpieczeństwo.