Jak zlokalizować wyciek wody w ścianie?
Nie ważne jaka jest przyczyna wycieku, jedno jest pewne – im dłużej nie możemy zlokalizować jego źródła, tym bardziej zwiększa się nasz problem. Jeśli widzimy mokre zacieki na ścianach, wiemy, że czeka nas niemała batalia. Jak zlokalizować przyczynę takiego wycieku?
Przede wszystkim na początku sprawdźmy licznik wody. Jeśli wszystkie kurki w domu są zakręcone, a licznik dalej nabija upłynniającą się gdzieś wodę, mamy pewność, że instalacja jest nieszczelna. Trzeba zatem zastanowić się, gdzie przebiegają jej rury. Istnieje kilka metod, za pomocą których możemy – my lub fachowa ekipa – zlokalizować nieszczelność i wyciek w instalacji.
Wilgotnościomierz
Mokre plamy na ścianach nie zawsze pojawiają się dokładnie w miejscu wycieku. Do lokalizacji rzeczywistego miejsca, w którym jest nieszczelność, można użyć elektronicznego wilgotnościomierza. Jeśli nie mamy takiego sprzętu, można wynająć firmę, która takim dysponuje.
Termowizja
Jeżeli wyciek dotyczy instalacji grzewczej lub sanitarnej (ciepła woda), to kamera termowizyjna sprawdzi się idealnie. Wystarczy sprawdzić pomieszczenia taką kamerą, a miejsce wycieku wyświetli się na niej jako plama ciepłej barwy. Metoda niezwykle prosta!
Gaz znacznikowy
To jedna z najdokładniejszych metod lokalizowania wycieków w ścianie – polega na wtłoczeniu do instalacji bezbarwnego i bezpiecznego dla ludzi specjalnego gazu, który przenika przez najdrobniejsze szczeliny. Miejsca, w których ulatuje, wychwytuje specjalny detektor, który wskazuje nam wszystkie nieszczelności. Lokalizacja, która budzi nasze największe wątpliwości, będzie prawdopodobnie miejscem nieszczęsnego wycieku.
Metoda korelacji szumu
To najskuteczniejsza, ale niestety jednocześnie najdroższa metoda. Podczas niej wykorzystuje się połączone ze sobą mikrofony, które umieszcza się na dwóch skrajnych miejscach konkretnego, sprawdzanego odcinka instalacji. Miejsce wycieku identyfikuje się, dzięki różnicy w szumach docierających do mikrofonów. To medota, która wymaga odpowiedniej wiedzy na temat wykonanej instalacji (materiał, średnica rury) oraz inwazyjnego dla ścian podłączenia mikrofonów blisko orurowania.