Zalanie dachu czy tarasu ma wiele negatywnych skutków, w tym: zacieki na ścianach i suficie, grzyby i pleśnie, straty ciepła w budynku, znaczne obniżenie trwałości elementów budowlanych. Gdy dojdzie do zawilgocenia warstwy izolacyjnej potrzebne jest profesjonalne osuszanie, ponieważ woda nie może wyparować samoistnie.
Zazwyczaj dachy i tarasy wymagają osuszania w dwóch przypadkach: Przyczyną zalania warstwy termoizolacji dachu czy tarasu są często błędy budowlane. Szczególnie w nowym budownictwie spotykamy się nierzadko z uszkodzeniem bądź nieprawidłowym wykonaniem papy, jak również błędami w obróbce i łączeniu materiałów. Nawet jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie, do zalania może dojść z tak prozaicznej przyczyny, jak nieodpowiednie zabezpieczenie materiałów przed deszczem. Nieprawidłowo wykonany taras może zmagazynować nawet kilkaset litrów wody.
Do zawilgocenia dochodzi również na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych. Opady śniegu i deszczu, mróz i promieniowanie UV wpływają na stan materiałów budowlanych, zwłaszcza jeśli są one słabej jakości. Materiały mogą pęcznieć, kurczyć się i rozprężać. Skutkiem tych procesów jest powstanie mikrorys i powiększających się rozszczelnień, przez które woda dostaje się do warstwy izolacji.
Osuszanie dachów i tarasów- kiedy jest potrzebne?
