Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu

W przypadku zalania mieszkania należy działać szybko. Im mniej czasu upłynie od zalania do podjęcia działań mających na celu osuszenie lokalu, tym większe są nasze szanse na skuteczną walkę z wilgocią. Osuszanie mieszkania po zalaniu należy rozpocząć od określenia przyczyny oraz stopnia zalania. Zastosowania innych metod będzie wymagała sytuacja, w której zostaliśmy zalani przez sąsiada mieszkającego nad nami, a innych sytuacja, w której powodem zalania była wadliwa instalacja CO w naszym mieszkaniu, pralka czy zmywarka. Dlaczego?

Osuszanie ścian i posadzki

W przypadku, kiedy padliśmy ofiarą zalania spowodowanego przez pechowego sąsiada nasza uwaga powinna się koncentrować na stropie i na ścianach. Jeśli zaś przyczyną zalania był nieszczelny grzejnik czy zepsuty sprzęt AGD i woda wypłynęła na podłogę, w pierwszej kolejności powinniśmy się upewnić, czy nie doszło do zalania podposadzkowego. W określeniu stopnia zalania pomoże nam profesjonalna firma zajmująca się osuszaniem mieszkań po zalaniu lub wynajmem osuszaczy powietrza. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku mieszkań położonych na najwyższych kondygnacjach budynków powodem zalania może być np. nieszczelne pokrycie dachowe. Wówczas działania związane z osuszaniem stropu i ścian powinny być – w miarę możliwości – prowadzone równolegle z pracami dekarskimi. To pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której wilgoć wniknie głęboko w strukturę materiału budowlanego i stanie się trudna do „wybicia”.

Czy wynajęcie osuszacza powietrza wystarczy do osuszenia mieszkania po zalaniu?

Osuszacz powietrza to nieocenione urządzenie w walce z wilgocią po zalaniu. Niestety, nie zawsze okazuje się wystarczające. W sytuacji, w której wilgoć zdążyła wniknąć w strukturę materiału lub doszło do przedostania się wody do strefy izolacyjnej np. pod posadzkę wymagane jest zastosowanie bardziej złożonej procedury osuszania mieszkania. W tym celu wykorzystuje się wentylatory strumieniowe lub osiowe, których zadaniem jest tzw. „wybicie” wilgoci, a więc wyciągnięcie jej na powierzchnię ścian, skąd może być następnie zebrana przy pomocy osuszacza kondensacyjnego. Zaawansowane urządzenia przeznaczone do osuszania pomieszczeń umożliwiają bezpośrednie odprowadzenie zebranej wilgoci do kanalizacji, co znacząco skraca okres osuszania mieszkania i zwiększa jego efektywność.

W zależności do stopnia zalania oraz tego, kiedy rozpocznie się działania związane z osuszaniem mieszkania proces ten może zająć od kilku do kilkunastu dni.

Zadzwoń