Jak zlikwidować pleśń na ścianie?

Jak zlikwidować pleśń na ścianie?

odgrzybianie ścian Warszawa

Pleśnią określamy grupę grzybów, które rozwijają się na różnych związkach organicznych, także na ścianach i sufitach naszych domów i mieszkań. Przyczyn rozwoju grzybów i pleśni na ścianach jest wiele. W przypadku mieszkań w budownictwie wielorodzinnym głównym powodem jest brak odpowiedniej wentylacji. Paradoksalnie czynnikiem, który może się przyczynić do rozwoju pleśni w mieszkaniu lub domu jest także zbyt duża wentylacja, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy w powietrzu nawiewanym z zewnątrz jest dużo wilgoci. Pleśń to także częsty „gość” nieruchomości, które ucierpiały w wyniku zalania i nie zostały skutecznie osuszone.

Jak pleśń na ścianie wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie?

Pleśń na ścianie to nie tylko problem natury estetycznej czy źródło nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniu. To poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, dobrego samopoczucia, a nierzadko również życia. Obecność pleśni może być źródłem zarówno mało uporczywych objawów, jak i poważnych problemów zdrowotnych. Szczególnie narażony na szkodliwe oddziaływanie pleśni jest układ oddechowy. Pleśń może powodować jego podrażnienie, katar, kaszel. Wśród licznych symptomów i chorób generowanych przez pleśń wskazuje się również problemy skórne, problemy z koncentracją, bóle głowy, zapalenie stawów i kręgosłupa, astmę oraz depresję.

Jak usunąć pleśń z domu?

Jeśli w naszym mieszkaniu lub domu pojawiła się pleśń powinniśmy ją jak najszybciej usunąć. Należy przy tym zwrócić uwagę nie tylko widoczne na ścianach i/lub sufitach wykwity, ale przede wszystkim na ich źródło. Dlatego też nierówną walkę z pleśnią należy rozpocząć od:

  • oceny stanu wentylacji,
  • oceny szczelności stolarki okiennej i drzwiowej,
  • identyfikacji źródła zalania/przecieku,
  • skutecznego osuszenia pomieszczenia po zalaniu,
  • oceny stanu fundamentów (podciąganie kapilarne spowodowane niewystarczającą izolacją poziomą jest jednym z głównych przyczyn pojawiania się pleśni w domach podpiwniczonych).

Podejmowane przez nas kroki zależą oczywiście od źródła pleśni w domu. Jeśli nieruchomość nie została zalana w wyniku awarii lub nieszczelności, najbardziej prawdopodobną przyczyną pojawienia się pleśni jest brak prawidłowej cyrkulacji powietrza, co może być spowodowane m.in. nazbyt szczelnymi oknami.

Kiedy bezpośrednia przyczyna umożliwiająca wzrost grzybów pleśniowych zostanie zlikwidowana możemy przystąpić do ich usuwania. Jak to zrobić?

Sposoby na usunięcie pleśni ze ścian

Istnieje wiele domowych sposobów na walkę z pleśnią na ścianach. Niestety nie wszystkie okazują się skuteczne. W przypadku niewielkich wykwitów, które nie wniknęły głęboko w strukturę materiału można spróbować usunąć je mechanicznie, czyszcząc ścianę np. szczotką o ostrym włosiu. To pozwoli zdrapać grzyby i ich zarodniki. W przypadku większych zmian oraz zmian, które zdążyły wniknąć głębiej w materiał wykończeniowy niezbędne jest skorzystanie z pomocy fachowca. Firmy specjalizujące się w odgrzybianiu ścian dysponują szeregiem specjalistycznych preparatów grzybobójczych, narzędzi i technik działania, dzięki czemu są w stanie skutecznie usunąć wykwity, których nie mieliśmy szans pokonać domowymi sposobami.

Zadzwoń