Co to jest ozonowanie samochodu? Jak wygląda proces?

Co to jest ozonowanie samochodu? Jak wygląda proces?

Ozonowanie jest uznawane za jedną z najbardziej skutecznych, a zarazem bezpiecznych metod dezynfekcji powierzchni i pomieszczeń. To właśnie bezpieczeństwo dezynfekowanych powierzchni i pomieszczeń sprawia, że ozonowaniu poddawane są przestrzenie mieszkalne i użytkowe, a także instalacje wentylacji i klimatyzacji oraz samochody. Ozon jako cząsteczka trójatomowego tlenu w sposób naturalny dąży do utlenienia, w wyniku czego sterylizuje wszystko z czym ma kontakt. Jak przebiega proces ozonowania samochodu?

Większość firm oferujących usługi ozonowania wnętrz pojazdów równolegle świadczy także usługi ozonowania klimatyzacji. Ozonowanie klimatyzacji jest niezwykle istotne z perspektywy bezpieczeństwa jej użytkowania – to właśnie w przewodach wentylacji i klimatyzacji namnaża się najwięcej szkodliwych dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia grzybów, pleśni i drobnoustrojów. Dlatego ozonowanie klimatyzacji warto przeprowadzać regularnie, nawet jeśli nie zamierzamy zlecić ozonowania całego wnętrza kabiny pojazdu.

Jak ozonować samochód?

Ozon skutecznie usuwa z wnętrza pojazdu nieprzyjemne zapachy, jednocześnie niwelując grzyby, pleśnie, zarodniki, roztocza, wirusy i wszelkie formy przetrwalnikowe. Ozonowanie samochodu – jeśli decydujemy się na usługę z powodu nieprzyjemnego zapachu w kabinie – najlepiej rozpocząć od usunięcia źródła odoru. Dlatego też zaleca się wykonywanie ozonowania bezpośrednio po umyciu pojazdu, a nawet po wypraniu tapicerki. Wówczas mamy gwarancję trwałego usunięcia nieprzyjemnego zapachu i jego źródła. Dzięki ozonowaniu możemy się pozbyć charakterystycznej woni dymu papierosowego, stęchlizny, potu, uporczywych zapachów odzwierzęcych oraz drażniących zapachów po środkach czystości.

Ozonatory przeznaczone do pracy we wnętrzach kabin samochodowych to urządzenia kompaktowe i mobilne, dzięki czemu można je z łatwością zainstalować w najbardziej newralgicznych miejscach w pojeździe. Urządzenie powinno być zrotowane w taki sposób, aby jego wylot był skierowany w miejsce zasysania powietrza do układu klimatyzacji. Okna i drzwi w ozonowanym pojeździe powinny być zamknięte, a klimatyzacja ustawiona na obieg zamknięty. Należy przy tym pamiętać, żeby nawiew był ustawiony na maksymalną moc i najniższą temperaturę chłodzenia. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że gaz będzie się rozprzestrzeniał równomiernie we wnętrzu pojazdu i dotrze do każdego miejsca. Równomierne rozprowadzanie ozonu to najważniejsza kwestia podczas ozonowania wszelkiego rodzaju kubatur, także pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych.

Ile czasu trwa usługa ozonowania pojazdu?

Usługa ozonowania pojazdu i klimatyzacji jest uzależnione przede wszystkim od wydajności zastosowanego urządzenia oraz wielkości kabiny pojazdu. Podstawowy zabieg ozonowania przy zastosowaniu wysokowydajnego urządzenia może trwać do 15 minut. Należy przy tym pamiętać, że nie tylko rozmiar pojazdu ma tu znacznie. Na czas ozonowania wpływają także typ odoru oraz stopień zagrzybienia klimatyzacji. Jeśli dotychczas nie korzystaliśmy z usług ozonowania pojazdu i klimatyzacji, powinniśmy się na stawić na to, że usługa może trwać nawet godzinę.

Zadzwoń