Od czego robi się grzyb w domu?

Od czego robi się grzyb w domu?

grzyb w domu

Pleśń w domu to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Najczęściej pojawia się na ścianach w sezonie jesienno-zimowym, kiedy temperatura spada, a wilgotność powietrza wzrasta. Wykwity pleśni nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka, grzyb często „ukrywa” się pod systemami wykończeniowymi oraz elementami wyposażenia wnętrza. Jego obecność da się natomiast wyczuć.

Pleśń w pomieszczeniu może powodować nieprzyjemny zapach stęchlizny. U osób szczególnie wrażliwych może dodatkowo prowadzić do niedrożności nosa podrażnień gardła czy kaszlu. Jej obecności w pomieszczeniach nie wolno ignorować. Warto również podjąć kroki, które zapobiegną namnażaniu się grzyba na ścianach.

Skąd się wzięła pleśń w moim domu?

Pleśń pojawia się, kiedy w mieszkaniu/domu panuje zbyt duża wilgotność. Najczęstszą przyczyną jest zawilgocenie ścian i elementów konstrukcyjnych budynku. Namnażaniu się pleśni sprzyja niedostateczna wentylacja pomieszczeń, dlatego często możemy ją zaobserwować w pomieszczeniach „mokrych” – kuchniach i łazienkach, a także wszelkiego rodzaju schowankach, w których z racji przeznaczenia pomieszczenia celowo utrzymuje się niską temperaturę.

Pleśń najczęściej wykwita zimą. Jej obecność tłumaczą niskie temperatury powietrza na zewnątrz, a co za tym idzie także spadek temperatur powietrza w pomieszczeniach. Jednak zimno to za mało, aby pleśń się rozwinęła i pokryła ściany. Do rozwoju grzyb potrzebuje odpowiedniej wilgoci. Dostarczamy jej nie wietrząc mieszkań.

Pleśń w nowym budownictwie: Skąd się bierze?

Pleśń nie jest domeną wyłącznie starego budownictwa. Często możemy ją napotkać także w nowych domach i mieszkaniach. Jej rozwojowi sprzyja niewystarczające wysuszenie przegród po pracach budowlanych. Warto o tym pamiętać, ponieważ wielu inwestorów nie identyfikuje wilgoci technologicznej jako przyczyny powstawania pleśni w pomieszczeniach.

Przyczyny pleśni w starym domu

Szczególnie narażone na rozwój szkodliwych grzybów i pleśni jest stare budownictwo. Powodem może być zawodna izolacja termiczna ścian zewnętrznych i sufitu na ostatniej kondygnacji. Przy jej braku dochodzi do kondensacji pary wodnej w obrębie tzw. zimnych ścian. Inną przyczyną wilgoci w starym budownictwie jest postępująca degradacja izolacji ścian fundamentowych. Przegrody podciągają wilgoć z gruntu, tym samym zapewniając grzybom optymalne warunki do wzrostu i rozmnażania.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą odgrzybiania mieszkań!

Zadzwoń