Osuszanie dachów płaskich
\Konstrukcja dachów płaskich obejmuje system odprowadzania wody oraz jedną lub klika warstw izolacji, które zabezpieczają konstrukcję przed wilgocią, wiatrem, przegrzewaniem lub nadmiernym wychłodzeniem budynku. Wady konstrukcyjne, eksploatacja materiałów, a nierzadko także czynniki naturalne przyczyniają się do tego, że dach płaski ulega zawilgoceniu. W takich przypadkach należy działać szybko. Konsekwencją zawilgocenia dachu może być zalanie całej nieruchomości.
Jeśli porównamy z sobą danych skośne i płaskie szybko okaże się, że dachy płaskie są bardziej narażone na uszkodzenia. Zimą zalega na nich śnieg, latem zaś osłabia je intensywne promieniowanie UV i wysoka temperatura. W efekcie folie izolacyjne oraz pozostałe materiały wykorzystane do wykonania izolacji dachu zaczynają niszczeć i tracą swoje pierwotne właściwości. Jak temu zaradzić?
Skuteczne osuszanie dachów płaskich
Rozbiórka dachu to ostateczność. Wiele dachów płaskich, które uległy zawilgoceniu można „uratować”, tym samym zapewniając lokatorom bezpieczne warunki do życia. Ratowanie zawilgoconych konstrukcji polega na ich skutecznym osuszaniu. Proces składa się z kilku etapów, w ramach których specjaliści:
- identyfikują i lokalizują przyczynę problemu,
- tworzą mapę zawilgocenia,
- dobierają metody i narzędzia do osuszenia elementów konstrukcyjnych i izolacji, a także przestrzeni między nimi,
- rekomendują lub wykonują prace naprawcze związane z regeneracją izolacji dachu.
Mechaniczne osuszanie dachów płaskich
Skuteczne osuszanie dachów wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. W zależności od konstrukcji dachu oraz stopnia jej zawilgocenia firmy specjalizujące się w tego typu usługach korzystają z szerokiego wachlarza urządzeń. To przede wszystkim pompy, osuszacze, wentylatory oraz separatory.
Kiedy urządzenia osuszające wykonają już swoją pracę fachowcy oceniają poziom osuszenia dachu. W tym celu przeprowadzają analizę wilgotności, która pozwala im ocenić, czy wszystkie partie dachu zostały dobrze wysuszone.
Naprawa dachu po osuszeniu
Najczęstszą przyczyną zawilgocenia dachu płaskiego jest nieszczelna izolacja przeciwwilgociowa. Jej naprawę należy przeprowadzić bezpośrednio po osuszeniu konstrukcji, w przeciwnym razie problem będzie nawracał. Naprawa dachu wpłynie korzystnie na izolację termiczną budynku, a co za tym idzie obniżenie kosztów jego ogrzewania zimą i klimatyzowania latem. Ostatnim etapem prac związanych z osuszeniem dachu jest usunięcie oznak zawilgocenia w pomieszczeniach mieszkalnych.