Jak opisać zalanie mieszkania?

Jak opisać zalanie mieszkania?

osuszanie budynków Warszawa

Zalane mieszkanie często wiąże się z poważnymi stratami materialnymi i dużymi nerwami. W blokach wielorodzinnych najczęściej do takich zdarzeń dochodzi z winy sąsiada, jednak należy pamiętać, że za szkodę może być odpowiedzialny także zły stan instalacji wodociągowej. Wtedy po odszkodowanie należy zgłosić się do zarządcy budynku i to od niego żądać zadośćuczynienia. Czasami bywa i tak, że to Twój sprzęt domowy taki jak pralka czy zmywarka spowoduje szkodę. Wtedy także możesz liczyć na odszkodowanie za poniesione straty. Jest jednak jeden warunek – musisz posiadać polisę ubezpieczeniową zabezpieczającą przed zalaniem.

Doszło do zalania mieszkania – jak zgłosić szkodę?

Czytając na chłodno ten tekst wyda Ci się on oczywisty. Jednak zalanie jest na tyle stresującym zdarzeniem, że często zapominamy co należy zrobić w takim przypadku i jak się zachować. Kiedy wykryjesz mokrą plamę na suficie czy zacieki na ścianach, postaraj się zlokalizować źródło przecieku i zabezpiecz je. Postaraj się także zabrać z miejsca przecieku cenniejsze rzeczy takie jak np. sprzęt, aby ograniczyć sumę zniszczeń. Jeśli uważasz, że źródło przecieku znajduje się w mieszkaniu sąsiada, poinformuj go o tym. Być może nie ma on pojęcia o tym, że doszło u niego do awarii. Możesz także zawiadomić zarządcę budynku, jeśli winna jest instalacja ogólna.

W kolejnym kroku zadbaj o udokumentowanie start. Zrób zdjęcia zniszczeń i spisz najważniejsze informacje dotyczące zdarzenia. To, w jaki sposób powinieneś zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej do dyspozycji masz infolinię lub specjalny formularz dostępny na stronie internetowej.

Jak sporządzić opis szkody?

Najczęściej w przypadku zalania mieszkania towarzystwo ubezpieczeniowe, do którego składasz zawiadomienie, wysyła na miejsce swojego rzeczoznawcę i to od dokonuje dokładnego opisu szkody. W przypadku niewielkich strat bywa jednak też tak, że to do Ciebie należy sporządzenie sprawozdania. Pamiętaj, aby dokładnie wszystko udokumentować i jak najlepiej opisać, bo na podstawie dostarczonych materiałów specjalista od wypłaty odszkodowań zdalnie wyceni szkodę. Większość towarzystw ubezpieczeniowych posiada własne formularze opisu szkody, jednak informacje, które musisz dostarczyć to:

  • Data, godzina zdarzenia
  • Adres zalanego mieszkania
  • Dane osób poszkodowanych i dane sprawców
  • Dokładny opis uszkodzeń, strat
  • Sugerowaną przyczynę zalania
  • Ewentualnie dane świadków

Szkoda taka powinna zostać zgłoszona niezwłocznie po zauważeniu zdarzenia. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma natomiast 7 dni na to, aby przeprowadzić własne postępowanie i poinformować o kolejnych krokach w sprawie. Jeśli chodzi o wypłatę odszkodowania, to według przepisów prawa firmy ubezpieczeniowe mają na to 30 dni od momentu zgłoszenia.

Wybierając ubezpieczenie mieszkania zwróć uwagę na to, co ono zawiera. Przeważnie podstawowa polisa chroni przed skutkami zalania jedynie stałe elementy takie jak ściany, podłogi czy meble w zabudowie. Może się więc okazać, że wszystkie sprzęty czy pozostałe elementy wyposażenia, które uległy zniszczeniu, nie będą wliczone w sumę odszkodowania.

Zadzwoń