Kto płaci za zalanie mieszkania?

Kto płaci za zalanie mieszkania?

Mokra plama na suficie najczęściej sugeruje nam, że winny zalania jest sąsiad z góry i to do niego właśnie kierujemy swoje pierwsze kroki. Tylko czy tak rzeczywiście jest? Czy mamy prawo mieć do niego pretensje i to od niego żądać odszkodowania za zalanie?

Odkryłem zalanie – co zrobić?

Zacznijmy od tego, że sytuacja nie zawsze jest na tyle oczywista. Najczęściej zalanie nie wygląda tak spektakularnie jak moglibyśmy się tego spodziewać. Raczej rzadko woda leci z sufitu strumieniami lub kapie nam na głowę. Częściej wygląda to tak, że woda przez pewien czas toruje sobie drogę, a my odkrywamy, że coś jest nie tak widząc mokrą plamę na suficie lub przemoknięte meble czy elementy wykończenia. Co więcej, zalanie wcale nie musi mieć miejsca w łazience. Trzeba pamiętać o tym, że sąsiad mieszkający nad nami może mieć zupełnie inny rozkład mieszkania. Jedno jest pewne. Zalane mieszkanie to zawsze sporo nerwów i wysokie koszty szkód. Ale zacznijmy od początku. Kiedy wykryjesz przeciek nie biegnij nerwowo atakować sąsiada. Najpierw postaraj się ustalić źródło wycieku wody i zabezpiecz miejsce zdarzenia. Pamiętaj, że zdarzenie mogło mieć także miejsce z winy ogólnej instalacji budynku. W końcu pomiędzy mieszkaniami biegną rury pionowe, za których stan odpowiada zarządca budynku. Sprawdź także czy do wycieku nie doszło z winy instalacji lub sprzętu znajdującego się w Twoim mieszkaniu.

Ustaliłem źródło wycieku – co dalej?

Zasadniczo odpowiedzialny jest ten, który dopuścił się zaniedbania. Odszkodowania możesz więc dochodzić:

  • Z polisy zarządcy nieruchomości – jeśli powodem zalania była wadliwa instalacja
  • Z polisy sąsiada – jeśli do zalania doszło z jego winy
  • Z polisy producenta wadliwego sprzętu
  • Z własnej polisy ubezpieczeniowej

Jak się możesz domyślić dochodzenie odszkodowania od producenta rury czy wadliwego urządzenia może być trudne lub wręcz niemożliwe. Dlatego najczęściej poszkodowane osoby nie rozpoczynają takiej batalii. W tym wypadku warto bowiem mierzyć siły na zamiary.

W takim razie od kogo najlepiej dochodzić odszkodowania? Zarówno w przypadku, kiedy do zalania doszło z winy sąsiada jak i z winy zarządcy nieruchomości, możesz dochodzić odszkodowania z polisy winowajcy lub własnej. Oczywiście korzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z polisy tego, kto zawinił.

Co jeśli sąsiad nie posiada ubezpieczenia?

W pierwszym momencie taka informacja może wprowadzić Cię w zdenerwowanie. Jeśli jednak Ty posiadasz ubezpieczone mieszkanie, niczym nie musisz się przejmować. Udokumentuj szkody, spisz przebieg zdarzenia, zrób zdjęcia i zgłoś sprawę do swojego ubezpieczyciela. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to dostaniesz odszkodowanie, a całą resztą zajmie się towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupioną polisę. Najprawdopodobniej będą domagali się zwrotu wypłaty od sąsiada, jednak nie musisz się tym przejmować, bo ta procedura odbywa się bez Twojego udziału.

Wymiar odszkodowania i ostateczną kwotę do wypłaty zawsze określa ubezpieczyciel na podstawie przesłanych materiałów lub przeprowadzonych oględzin przez rzeczoznawcę. Często jednak bywa tak, że ostateczna kwota jest według nas zaniżona i nie wystarcza na pokrycie szkód. Pamiętaj, że zawsze masz prawo do odwołania się od decyzji ubezpieczyciela i złożenia reklamacji.

Zadzwoń